Ana sayfa > Gezelim Görelim > GÖNEN KAPLICALARI

GÖNEN KAPLICALARI

Gönen Kaplıcaları
Gönen Kaplıcası,Gönen Kaplıcaları,Gönen Kaplıcaları Nerde,Gönen Kaplıcası Nerde, Gönen Kaplıcaları Hangi İlimizdedir,Gönen Kaplıcalarının Faydaları

Dünyaca Ünlü Gönen Kaplıcaları Balıkesir’in Gönen İlçesindedir. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı, Turizm Bakanlığı’ndan İşletme Belgeli Kaplıcalar Gönen ilçe merkezine 300 m uzaklıktadır. 70.000 m2 lik doğal bir park üzerinde Gönen çayı kenarında konuşlanmış yeşillikler içinde bir tesistir.

Gönen Kaplıcalarının Faydaları

Gönen Kaplıcaları

Gönen Kaplıcaları

* Kas iskelet sisteminin hastalıklarınna,
* Ortopedik ve Nörolojik, hastalıkların rehabilitasyonunda,
* Romatolojik  hastalıkların tedavisinde endike olduğu Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış,
Ayrıca ;
*Kadın hastalıkları
*İdrar yolları hastalıkları
*Kalp Damar Hastalıkları
*Damar sertliği
*Sindirim sitemi hastalıkları
*Kolitis
*Solunum sistemi hastalıkları tedavisinde
Gönen Kaplıcalarının Tarihçesi ;
Gönen’in antik çağdaki adı Asepsus idi. Daha sonraları kaplıcaları nedeniyle Artemea adı ile anılmıştır. Yıllarca Bizanslıların elinde bulunan Gönen, Sultan Orhan Gazi tarafında 1334 yılında, Türklerin egemenliğine girmiştir. Evliya Çelebi seyahatname’sinde Gönen’in Bursa krallarından Mihaliç’in kenti olduğunu ve bakımlı, kırmızı kiremitli yapılardan oluştuğunu kaydetmektedir.
Nitekim Bursa’daki Kralların yaz aylarında Gönen’e gelerek tatillerini geçirdiklerini ve şifalı sularından yararlandıkları bilinmektedir. Gönende yapılan kazılarda ele geçen eserler, yazılar, heykeller yörenin çok eski bir tarihi yerleşim alanı olduğunu göstermektedir. İran seferine çıkan büyük İskender’in geçtiği İskender köprüsünü M.Ö 800 yıllarında inşaa edildiği bilinmektedir. Alacaoluk ve Babayaka kalelerinin kalıntıları da önemli tarihi eserlerdendir. Kaplıca sınırları içinde Bizans dönemi mozaik müzesi bulunmaktadır.
Gönen İklim Özellikleri
İklim özelliklerin değerlendirildiği Gönen istasyonunun denizden yüksekliği 37 m dir. Günlük en yüksek hava sıcaklığının 25 dereceyi aştığı yaz günleri sayısı 136 (gün), günlük en düşük hava sıcaklığının 0 derecenin altında olduğu donlu günler sayısı 36 (gün) yıllık toplam sisli günler sayısı 50-75 (gün) güneşlenme süresi 2400-2600 (saat) yıllık karla örtülü günler sayısı 0.1-10 (gün) dür. Yıllık kuraklık indisine göre yörede yarı nemli iklim tipi hüküm sürmektedir.
Gönen Kaplıcası,Gönen Kaplıcaları,Gönen Kaplıcaları Nerde,Gönen Kaplıcası Nerde, Gönen Kaplıcaları Hangi İlimizdedir,Gönen Kaplıcalarının Faydaları

  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok